W Siennicy

Osada Siennica obchodzi w roku bieżącym 480. rocznicę otrzymania praw miejskich. Jakkolwiek miastem od 1869 r. już nie jest, ale tradycje historyczne są pielęgnowane w tutejszym społeczeństwie. Na obchody jubileuszu wójt Grzegorz Zieliński pragnie poprawić estetykę miejscowości poprzez budowę chodników

Chodniki na jubileusz

W Siennicy / Chodniki na jubileusz

Siennica ma ponad 10 km poboczy ulic, którymi chodzą mieszkańcy. Za PRL-u prawie nic się nie robiło w kierunku ich ulepszenia. Fragmentarycznie pojawiły się małe enklawy z płyt betonowych, których trwałość i jakość ułożenia była marna. Dopiero w III kadencji samorządu lokalnego został wykonany pierwszy chodnik z kostki Bauma, wzdłuż ulicy Mińskiej. Przy wspólnym finansowaniu z Mazowieckim Zarządem Dróg Wojewódzkich (MZDW) w Warszawie gmina wykonała w 2001 roku 1,3 km chodnika o szerokości 2,5 m, wartości około 250 tys. zł.
Na podobnej zasadzie, lecz z powiatem został wykonany i oddany do użytku w 2003 r. jednostronny chodnik wzdłuż ulicy Akacjowej do cmentarza. Poprawiło to znacznie bezpieczeństwo ruchu, zwłaszcza w okresie obchodów dni zmarłych i dla przemarszów konduktów pogrzebowych. W roku 2005 wykonano chodnik na ulicy Ogrodowej i Nowej o łącznej długości ponad 1 km w tym część na ulicy Ogrodowej stanowi ciąg pieszo-jezdny.
Imponujące są zamiary co do dalszych prac chodnikowych na terenie Siennicy wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 802. W MZDW, w lipcu ubiegłego roku, nastąpiło spotkanie, na którym podjęto ustalenia odnośnie budowy chodnika oraz przebudowy drogi wojewódzkiej na terenie Siennicy. Uwzględniając możliwości techniczne i finansowe budżetu gminy, całość zadania została podzielona na cztery etapy. I etap, od starego rynku do ul. Słonecznej, o długości prawie 800 mb, został ujęty jako zadanie budżetowe gminy w roku 2005 i jest na ukończeniu. Koszt robót wynosi około 108 tys. zł. brutto. Robota realizowana jest na podstawie projektu technicznego biura projektowego „Vega” z Siedlec, a wykonawcą jest firma Tomasza Jaworskiego „Tarpol” z Targówki. Następne odcinki chodnika, aż do skrzyżowania dróg na Starej Wsi, będą realizowane w przyszłości.
W ramach porozumienia z MZDW w Warszawie przewiduje się przyszłościowo możliwość budowy rond przy skrzyżowaniu z ul. Kołbielską oraz na krzyżówce w Starej Wsi, a także bezpiecznych przejść dla pieszych. Ale wcześniej gmina musi uporać się z wodociągami i kanalizacją.

Numer: 2006 08   Autor: (fz)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *