Mińsk MazowieckiMińsk Mazowiecki na języku

W mińskim GM-2 zorganizowano polonistyczne spotkanie pokoleń, które jednocześnie było już III Mińskim Świętem Języka Polskiego pod hasłem mody na polski. W tym roku dyrekcja papieskiego gimnazjum i nauczyciele poloniści zaprosili do wspólnego świętowania zarówno młodzież z mińskich szkół gimnazjalnych, jak i słuchaczy Mińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Polski łącznik

Mińsk Mazowiecki na języku / Polski łącznik

Wspólną inicjatywą dla młodszych i starszych mińszczan był udział w konkursie na wyklejankę, który polegał na stworzeniu kolażu inspirowanego formą wyklejanek wymyśloną przez poetkę – Wisławę Szymborską. W kategorii dorosłych jury przyznało trzy równorzędne wyróżnienia, które trafiły do Alicji Rycielskiej, Marzeny Grzyb i Lilli Kłos W kategorii młodzieży gimnazjalnej I miejsce zajęła Angelika Bardłowska z GM-1, a za nią Emilia Popis GM-2 i salezjanka Weronika Paplak.

Wyklejanki oceniały dwie wykładowczynie z UPH – prof. Violetta Machnicka i dr Barbara Stelingowska oraz Joanna Wilczak z MDK. Jurorki były też specjalnymi gośćmi międzypokoleniowego popołudnia, ponieważ przygotowały na to spotkanie dwa wykłady akademickie. Machnicka mówiła o agresji na sprzedaż, czyli o języku bohaterów programów paradokumentalnych, zaś Stelingowska wygłosiła prelekcję na temat sztuki pisania listów.

Miłym akcentem były występy artystyczne. Słuchacze MUTW nie tylko zaśpiewali, ale także zatańczyli dla młodzieży, a uczennice z klasy akademicko-humanistycznej pokazały układ taneczny przygotowany przez nauczycielkę w-fu Renatę Mroczkowską. Spotkanie z polszczyzną stało się jednocześnie okazją do podsumowania szkolnych konkursów polonistycznych, a w ocenie uczestników może być wartością samo w sobie. – Pomysłodawcom udało się zainteresować tematem tak zróżnicowane grono słuchaczy, udało się także zachęcić do wspólnej zabawy wyklejankami wiele osób bez względu na wiek. Tak więc można przyjemnie i pożytecznie spędzić ze sobą czas bez względu na to, czy ma się kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Jako organizatorzy mamy nadzieję, że to pierwsze międzypokoleniowe spotkanie będzie inspiracją dla wielu innych równie wartościowych inicjatyw – sumuje językowe święto polonistka Agnieszka Kożuchowska.

Numer: 7 (1011) 2017   Autor: (jaz)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *