Powiat mińskiGminy w rankingach

Jest kilka prestiżowych rankingów prasowych, w których uwzględniane są jednostki samorządowe. Wśród nich są zestawienia serwisu Samorządowego PAP, pism Wspólnota czy Rzeczpospolita. Najczęściej brany pod uwagę jest ogólny stan finansów gminy czy miasta, ale pojawiają się także inne wskaźniki takie jak kultura czy aktywność społeczna...

Mozolne aktywa

Gminy w rankingach / Mozolne aktywa

Najpopularniejsze są rankingi pisma Wspólnota. Opracowywane przez prof. Pawła Swianiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego zestawienia wszystkich samorządów analizowane są na podstawie obiektywnych danych z GUS pod kątem kilku aspektów.

Jedno z najciekawszych zestawień dotyczy aktywności społecznej. Samorządy są w nim oceniane przez pryzmat czterech wymiarów: frekwencji wyborczej, liczby organizacji pozarządowych działających na jej terenie, środków przeznaczanych na ich wsparcie oraz liczby oddolnych inicjatyw takich jak różnego rodzaju zbiórki. Za każdy z tych wskaźników przyznawane są punkty.

Wśród dwóch stricte samorządów miejskich w powiecie mińskim lepsze miejsce zajął Sulejówek. Wśród 418 miast poniżej 50 tys. mieszkańców znalazł się na 42 pozycji, zaś Mińsk Mazowiecki został sklasyfikowany na 69 lokacie. Nie są to jednak duże osiągnięcia, bo składa się na nie przede wszystkim przyzwoita frekwencja w wyborach oraz kilka punktów za liczbę organizacji pozarządowych. Jednak za wsparcie organizacji pozarządowych przyznana została minimalna liczba punktów, jak również za liczbę oddolnych organizacji.

Najlepszą z gmin miejsko-wiejskich z naszego powiatu jest Kałuszyn. Na 608 miejsc zajął on 92, Halinów był 113, a Mrozy 379. Okazuje się, że w Kałuszynie działa najwięcej organizacji pozarządowych w całym powiecie, a na drugim miejscu są Mrozy. Natomiast największy odsetek mieszkańców chodzi na wybory w gminie Halinów.

Wśród gmin wiejskich przoduje Stanisławów, a na końcu jest Latowicz. Stanisławowski samorząd może pochwalić się największą liczbą zbiórek publicznych w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców. Wyróżnia się również, podobnie jak Cegłów, liczbą OP. Z tabeli wynika jednak, że organizacje pozarządowe nie cieszą się wsparciem samorządów powiatu mińskiego. Jedynie Mińskowi i Mrozom przyznano po 2 punkty za wsparcie OP w przeliczeniu na 1 tys. z mieszkańców. Pozostałe samorządy otrzymały po 1 punkcie, a za jedyny pozytyw można uznać tylko to, że nie dostały 0.

Warto też wspomnieć o innych rankingach. Na liście najlepszych samorządów Rzeczpospolitej Cegłów osiągnął 3 miejsce na Mazowszu, a 27 w ogólnym zestawieniu. Wedle danych przyczyniły się do tego dochody i wydatki w przeliczeniu na jednego mieszkańca, a także procentowy udział wydatków na OP, który wyniósł 3,96%.

Serwis Samorządowy PAP opublikował natomiast ranking najbogatszych gmin. Samorządy uszeregowano w nim na podstawie dochodów podatkowych na jednego mieszkańca. Ponownie pierwszy w powiecie mińskim okazał się Sulejówek, który zajął 119 miejsce w tabeli. Dalej był Mińsk Mazowiecki (345), później Halinów (373), mińska gmina (443), Dębe Wielkie (1072), Dobre (1158), Kałuszyn (1380), Mrozy (1453), Stanisławów (1463), Cegłów (1498), Siennica (1559), Jakubów (1741) oraz Latowicz (1878).

Ze wszystkich podanych wyżej danych można stworzyć obraz samorządów, które nie są nastawione na wspieranie oddolnych inicjatyw obywatelskich. Z drugiej strony aktywność społeczna także nie jest oszałamiająca. W miastach przybiera ona większe rozmiary, a na wsiach samorządy zazwyczaj muszą się ograniczyć do rozdysponowania pieniędzy między kluby sportowe i jednostki OSP.

Numer: 5 (1009) 2017   Autor: Łukasz Kuć





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *