Powiat mińskiWzięli i napisali

Szanowni mieszkańcy miasta i gminy Kałuszyn. Właśnie odbyła się sesja rady miejskiej, na której radni przegłosowali uchwały dotyczące nadania tytułu honorowych obywateli Kałuszyna, jak również zasłużonych dla gminy Kałuszyn. Tytuły honorowe otrzymali Marian Soszyński i Jan Żyliński. Mimo starań, w kapitule zabrakło przedstawiciela Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kałuszyńskiej. Wszystko przez Soszyńskiego, który przedłożył radzie bezzasadny zarzut braku umocowania prawnego do władz TPZK...

Honory bez honoru

Wzięli i napisali / Honory bez honoru

Jak się okazało, zamysł Soszyńskiego był celowy. Aby uzyskać za wszelką cenę tytuł Honorowego Obywatela Kałuszyna okłamywał społeczeństwo, głosząc nieprawdziwe informacje dotyczące sytuacji prawnej TPZK.
Z tych też względów Towarzystwo postanowiło zająć stanowisko w powyższej sprawie przedstawiając przy pomocy lokalnych mediów obiektywną ocenę nominatów.
Po pierwsze, nie sposób się zgodzić z uzasadnieniem uchwały nadającej tytuł Honorowy Obywatel Kałuszyna Soszyńskiemu. Rada Miejska wskazuje jakoby najistotniejszym wykonanym zadaniem było wybudowanie w 2001 roku oczyszczalni ścieków w mieście Kałuszyn. Należy tu przypomnieć, iż do roku 2006 burmistrzem Kałuszyna była Zofia Wołkiewicz i te osiągnięcia jej się należą.
Po drugie, należy wskazać, iż Kałuszyn nigdy nie był w takim stopniu zadłużony. Zadłużenie gminy z tytułu zaciągniętych kredytów i pożyczek na koniec 2015 roku wyniosło dokładnie 9 656 145 zł.
Po trzecie, w historii miasta Kałuszyn nie było burmistrza, który sprzedał miasto. Takiego czynu w 2015 roku dopuścił się Soszyński dokonując emisji obligacji na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów oraz bieżących wydatków na kwotę 2 mln zł.
Po czwarte, należy wskazać, iż Soszyński wykonuje wszystko w ramach swoich obowiązków, a za wykonane prace otrzymuje wynagrodzenie.
Nadanie tytułu Honorowy Obywatel Kałuszyna Janowi Żylińskiemu jest co najmniej przedwczesne.
Uzasadnienie uchwały o zaangażowaniu jego osoby w rozwój miasta i gminy ma nijak się do rzeczywistości. Nawet sami podzielili się, co wyrazili w głosowaniu.

I jeszcze jedno – w najbliższą sobotę oprócz wręczenia zaszczytnych tytułów, przed sesją i mszą zostanie odsłonięta tablica w kościele parafialnym. Treści umieszczonej na tablicy nie znamy, lecz wiemy, iż ma upamiętniać bohaterów związanych z wydarzeniami Powstania Styczniowego w Kałuszynie. W Kałuszynie jedynym miejscem upamiętniającym
Powstańców Styczniowych był pamiątkowy zabytkowy krzyż pomnik znajdujący się na mogile powstańczej na targowisku, który został zdewastowany przez burmistrza Soszyńskiego. Dziś w związku z wznowionym postępowaniem w sprawie nielegalnego pochówku oraz dewastacji krzyża pomnika znajdującego się na mogile Powstańców Styczniowych, Soszyński wraz z miejscowym proboszczem zmieniają front i kolejny raz urządzają powstańczy spektakl...

Grażyna Gójska – prezes TPZK

Numer: 50 (1001) 2016





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *