Mińsk MazowieckiMacierzanka stuletnia

Nie przerazili się daty 13 października i zarządzili obchody, na które wiele pokoleń uczniów czekało kilkadziesiąt lat. Właściwie od początku przemian ustrojowych, kiedy mogła wybrać sobie właściwego patrona i dyrektorów. Nie było lekko, bo obok rosła licealna konkurencja, ale własne gimnazjum rangi powiatowej pozwalało na dość ostrą selekcję. Nadal więc była atrakcyjna i trudna do zdobycia...

Piękna odświętna

Polska Macierz Szkolna była przy ul. Pięknej już od 1916 roku, kiedy Aureliusz Chróścielewski powołał tu szkołę męską. Jej pierwszym dyrektorem został Ignacy Rowicki, a po połączeniu w 1927 roku z pensją żeńską Marii Grochowskiej, stała się ona gimnazjum koedukacyjnym Towarzystwa Szkół Średnich. Jeszcze przed II wojną światową otrzymała status szkoły licealnej. Po wybuchu wojny budynek szkoły zajęły władze okupacyjne, a szkoła musiała przejść do konspiracji. Ówczesny dyrektor Jan Łupiński zorganizował sieć tajnych kompletów, obejmujących prawie cały powiat miński. W czasach PRL-u nadano jej imię Juliana Marchlewskiego, w wolnej Polsce decyzją szkolnej społeczności patronem uczyniono Polską Macierz Szkolną, założoną w 1906 roku między innymi przez noblistę Henryka Sienkiewicza.

Historia w kilku zdaniach to karygodny skrót, ale sami wybraliśmy tak lakoniczne życie. Nie inaczej było w stuletniej Pięknej, jak nazywają LO nie tylko mińszczanie i uczniowie. Odświętne lapidaria rozpoczął biskup Solarczyk w czasie liturgii, a po niej każdy z elementów już świeckich uroczystości. Towarzyszyło jej odsłonięcie tablicy pamiątkowej i zasadzenie pamiątkowego dębu.

W uroczystości wzięło udział wielu znamienitych gości i każdy z nich chciał coś powiedzieć. A czasu było mało, bo szkoła obchodząca swoje 100-lecie była także organizatorem powiatowego dnia edukacji narodowej. Tu już rządził starosta Tarczyński, który nagrodził za pracę ponad 20 nauczycieli. To Marek Osiak i Tomasz Zgódka z GiLO, Paweł Domagała, Jolanta Binkowska i Anna Smater Nagraba z Budowlanki, Janusz Zduńczyk i Barbara Korgul z Mechanika, Marzena Kruszewska i Marzena Piętka z ZS im. MSC, Agnieszka Paździoch, Małgorzata Bartnicka, Artur Wróblewski z ZSE , Jarosław Gut z ZSA, Małgorzata Laskowska i Iwona Tomusiak z ZSS w Ignacowie, Beata Świątek-Mudant, Renata Solonek z CKZiU, Izabella Wilk-Dobrzyńska z PPP w Mińsku Mazowieckim oraz Agata Wilkowiecka z PPP w Sulejówku. Swoje nagrody wręczyła również swoim nauczycielom dyrektor Papińska.

Nagradzali i goście. Sztandar GiLO odznaką za kombatanckie zasługi przez Józefa Jedynaka, a medale Pro Masovia z rąk Mariusza Kozery odebrały Beata Duszczyk i Zofia Wróblewska. Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej z rąk poseł Teresy Wargockiej otrzymała Mariola Chodzińska, a dyplomy marszałka Mazowsza otrzymali: Anna Bujalska, Beata Chromińska, Beata Duszczyk, Grzegorz Gańko, Zofia Kozłowska, Jolanta Krzyżanowska, Katarzyna Łaziuk, Stanisław Mejszutowicz, Kazimierz Mińkowski, Joanna Pałdyna i Marek Pałdyna.

Gros uroczystości zajęły wystąpienia gości. Choć wszelkie przemówienia zwykle trwają za długo, tym razem z przyjemnością i zrozumieniem szkolna społeczność przyjęła wyrazy sympatii, gratulacje i kwiaty wręczane przez gości, z których niektórzy, dziś zajmując poważne stanowiska, niegdyś sami zasiadali w szkolnych ławach Macierzanki. Nie omieszkali pochwalić się piątkami, a jeśli nawet czasami ich brakło – miłymi wspomnieniami. Żywą lekcję historii dał Mirosław Lissowski, autor wspomnień z okresu tajnego nauczania.

Wyprowadzenie sztandarów było sygnałem dla młodzieży, która przygotowała program artystyczny, a w nim nostalgiczną, zabawną i wzruszającą podróż w sztubacką krainę pierwszych podrywów, miłości i buntów nie tylko naukowych. Pantomimę ilustrowali lirycznymi piosenkami i to ją uratowało. Jubileusz miał jeszcze swoją część nieformalną, podczas której można było nie tylko spróbować przepysznego tortu i zwiedzać szkołę z izbą pamięci.

Numer: 43 (994) 2016   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *