Nasza pogoda

Zima uderzyła z impetem... temperatury spadły do prawie -30 stopni Celsjusza. Teraz jest duzo cieplej...mamy około zera. I tak juz chyba zostanie  do wiosny...Zima łaskawa

Skąd ten mrożący krew w żyłach atak zimy? Zgubiły nas układy ciśnienia i front polarny, który arktyczne powietrze zepchnął z lodowatej północy głęboko na południe.  Już nam – co wynika z długoterminowej prognozy pogody na styczeń, luty i marzec – taka sytuacja nie grozi. Wygląda na to, że prawdziwej zimy z siarczystym mrozem i kopnym śniegiem w tym roku nie będzie.
Po kilku dniach ocieplenia aura ma wrócić do tego, co mieliśmy za oknami w grudniu i pierwszych dniach tego roku – temperatury w dzień 2-6 st., w nocy do -3.
Najbardziej zimowo zapowiada się luty. Śnieg i śnieg z deszczem popadają najpierw na Suwalszczyźnie. Lokalnie, nocami – zwłaszcza na Warmii i Mazurach – chwilami pojawią się spadki do -10 st.
Trzeba jeszcze będzie przetrzymać dokuczliwy marzec. Wypatrujemy wiosny, a pogoda ma przypominać tę z przełomu grudnia i stycznia. Marzec będzie cieplejszy, ale na gwałtowny wybuch gorąca nie mamy co liczyć.
Czy prognoza jest trafna? Górale z Beskidu Śląskiego – którzy od wieków przepowiadają pogodę na nadchodzący rok – też mówią, że zimy w tym roku nie będzie. Za to latem ich zdaniem ma być dużo słońca. I bardzo gorąco!
 Oto szczegółowa prognoza pogody na najbliższe trzy miesiące:
II połowa stycznia
Z południa nadal będzie płynąć do nas cieplejsze powietrze. Aura uraczy nas niewielkimi opadami śniegu, ale potem całkiem pogodnym niebem. Rozpogodzenia w nocy oznaczają większy spadek temperatury. W dzień od 2-3 stopni na południu do 4-6 na zachodzie kraju i nad morzem. W nocy wszędzie od -1 do -3 stopni.
 I połowa lutego
Mimo że będzie się do nas zbliżać zimne polarne powietrze, temperatura w dzień nadal powyżej zera. Od zera i 1 st. na wschodzie i południu kraju, do 2–3 stopni na zachodzie i nad morzem. W nocy od -2 do -5. Jednak chwilami w nocy pojawi się typowy dla lutego mróz do -10 stopni.
 II połowa lutego
W drugiej połowie lutego będą atakować na przemian: chłodne powietrze z północy i cieplejsze z południa. Przelotne opady śniegu nękające szczególnie południową Polskę chwilami mogą być bardzo intensywne. Śnieg zrobi się ciężki. I zimy przypominającej taką prawdziwą będzie w zasadzie tyle. W dzień zobaczymy na termometrach 1-4 st., w nocy od -1 do -3 stopni.
 I połowa marca
Marzec cieplejszy, ale na wybuch gorąca nie ma co liczyć. Opadów będzie trochę więcej, a deszcz będzie padać na przemian ze śnieżycami. Zgodnie z przysłowiem, w marcu jak w garncu. Maksymalne temperatury od 4 st. na wschodzie, do 6 na zachodzie Polski. Przymrozki w zaniku, choć gdzieniegdzie jeszcze możliwe nocą do -6 stopni…
II połowa marca
To pogodniejsza część miesiąca. Sporo słońca. Temperatury na szczęście będą rosnąć i to nieubłaganie. 4-6 stopni na wschodzie i północy Polski, okresami będą podnosić się nawet do 8-12 stopni na południowym zachodzie kraju. A niewykluczone, że słupki rtęci na termometrach dociągną nawet do 16 stopni!