Powiat mińskiPowiat miński konkursowy

Najnowsza edycja konkursu z cyklu "O czym szumią mazowieckie wierzby?" mogła mieć tylko jeden temat przewodni. Było nim oczywiście 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, do czego nawiązywali wykonawcy prac plastycznych oraz gawędziarze...

Gawędy dla Niepodległej

Integracyjny Konkurs Plastyczny i Gawędy „Ziemia Mińska Mazowieckiego pędzlem, słowem i światłem malowana" organizowany jest przez Stowarzyszenie Koniczynka. Jak zwykle wsparcia udzielił też Zespół Szkół Specjalnych im. Janiny Porazińskiej w Ignacowie oraz mińska filia Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach, która w swoich murach gościła uczestników konkursu.

Zebranych przywitały prowadzące – Małgorzata Laskowska i Marzena Bartnicka. Wspomniały o podwójnym charakterze uroczystości. W jej trakcie miały być nagrodzone prace plastyczne i fotograficzne, ale także popisy oratorskie, których ocena należała do jury w składzie – Anna Popławska, Stanisława Gujska, Grażyna Jałocha oraz przewodniczący – Jerzy Łazewski. Po otwarciu konkursu, którego dokonała dyrektor ZSS w Ignacowie Janina Brzeszkiewicz, pierwsi gawędziarze pojawili się na scenie.

W kategorii uczniów klas 0-III miejsca na podium były podwójne. Zwyciężyli Krzysztof Smoliński, który opowiedział o Matce Bożej Hallerowskiej oraz Amelia Świątek, która przybliżyła zebranym historię związaną z okolicami Dobrego. Drugie miejsca przyznano Piotrowi Nowakowi i Weronice Matasek, a trzecie Igorowi Pilarskiemu, Wojciechowi Cacko.

Wśród uczniów klas IV-VI zwycięzca był tylko jeden. Okazał się nim Wojciech Nowak, który opiewał piękno przyrody i bogactwo historii gminy Dębe Wielkie. Kinga Domańska otrzymała dyplom za zajęcie drugiego miejsca, a Wiktoria Orzechowska i Julia Czapska współdzieliły trzecią pozycję.

W kategorii klas VII szkół podstawowych i gimnazjów bezkonkurencyjny okazał się Artur Milewski. Jego sugestywny, plastyczny opis bitewnych zmagań nad Świdrem w okolicy uroczyska Joście przyniósł mu zwycięstwo. Za nim znalazły się ex aeqo Klaudia Janczak i Wiktoria Saleta, a podium zamknęły Anna Mroczek i Julia Leszczyńska.

Nagrody wręczał przewodniczący jury Jerzy Łazewski – aktor i wykładowca. Jest on promotorem poprawnej polszczyzny, dając jej przykład podczas krótkiego, żartobliwego występu. Podsumowując występy, zwracał uwagę na ich wysoki poziom, co przełożyło się na trudności w przyznawaniu poszczególnych miejsc.

Między kolejnymi występami gawędziarskimi honorowano też w konkursie plastycznym. Natomiast same prace można było podczas przerwy obejrzeć w bibliotece, do czego zachęcały organizatorki. Zaznaczyły, że w tym roku, wysyłając maile do uczestników, nie wskazywały zajętych miejsc. Dzięki temu emocje podczas gali były większe.

Tego dnia prawie nikt nie wyszedł z biblioteki bez nagrody czy upominku. Od jurorów, którzy otrzymali ananasy, po opiekunów dzieci i młodzieży, do których trafiały książki, kubki oraz inne gadżety.

Numer: 20 (1076) 2018   Autor: Łukasz Kuć





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *