Powiat mińskiPowiat miński czytelniczy...

Było koloseum, pretorianie, mówiło się o miłości Winicjusza do Ligii, a także o tragedii pierwszych chrześcijan. Wszystko przez prezydenta, który zarządził piąte narodowe czytanie. Po epopei Mickiewicza, komediach Fredry, Lalkowym Prusie i Trylogii Sienkiewicza przyszedł czas na dzieło noblowskie, czyli Quo vadis. Także Sienkiewicza, bo któż od niego lepiej się czyta...

Quo Vadis nie wadzi

Czytano w wielu miejscach powiatu, a w Mińsku Mazowieckim pod biblioteką i starostwem, by przypomnieć, że to świetna okazja na powrót do książki, która starszym  przypomina dzieciństwo, a młodszym pokazuje piękno polskiej literatury.
Narodowe czytanie rozpoczęła równo o 11.00 para prezydencka, prezentując zauroczenie miłosne Winicjusza i obawy Ligii przed związkiem z niewierzącym w Chrystusa. Aktor Wiktor Zborowski uprzedził, że chociaż kojarzy się z Ogniem i mieczem, to dziś zapina na 45 minut pasy noblowskie. Wspierali go  dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie, radni Gałązka i Markowski, Alicja Nowicka ze szkoły w Jakubowie, a nawet ładzynianka z dwiema córkami.
Powiat miński włączył się w tę akcję po raz czwarty, organizując czytanie w sobotę, 3 września 2016 r. przed budynkiem starostwa. Równo z prezydenckim początkiem, a wśród czytających, na czele ze starostą Tarczyńskim, znaleźli się radni, dyrektorzy i nauczyciele ze szkół z terenu powiatu mińskiego, uczniowie, a nawet żandarm z Centrum Szkolenia ŻW. Nie tylko czytali, bo najmłodszych uczestników wydarzenia uczennice mińskiego Plastyka częstowały malowaniem twarzy oraz upominki z logo powiatu mińskiego.
Czytający i słuchacze korzystali także z możliwości ostemplowania przyniesionych przez siebie egzemplarzy książek pamiątkową pieczęcią, która została przysłana przez kancelarię prezydenta Andrzeja Dudy. Starosta zaś dziękował czytającym specjalnymi dyplomami, zapraszając za rok na czytanie... No  właśnie, jeszcze nie wiadomo, ale mogłaby być nią pierwsza kobieta. Po pięciu latach czytania ma do takiej nobilitacji wszelkie prawa...

Numer: 37 (988) 2016   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *