Młodzieżowe słowo 2022 roku

Znamy listę finałowych słów, biorących udział w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Wiele z nich pochodzi z języka anielskiego i ma ironiczne znaczenie. W 2022 r. zwyciężyła essa, czyli coś łatwego, co przychodzi łatwo bo jesteśmy wyluzowani. W finałowej dwudziestce znalazły się takie słowa jak baza, łymyn, betoniarz, naura, NPC, pokemon, rel, gigachad. Przez takie dziwactwa polszczyzna staje  się coraz mniej polska...

Essa jak bessa

Młodzieżowe słowo 2022 roku / Essa jak bessa

Tegoroczny konkurs to już siódma edycja plebiscytu na młodzieżowe słowo roku. W poprzednich latach wygrywały takie słowa, jak: sztos – coś super, dzban – ktoś głupi i śpiulkolot – miejsce do spania lub czynność udania się na odpoczynek. Zwycięska essa ma wiele znaczeń. Nie dość, że wyraża radość, wyluzowanie, to jest też po prostu radosnym, imprezowym okrzykiem,  a nawet  pozdrowieniem.

Wyróżnione zostały także słowa: gigachad oznaczające osobę idealną, często również atrakcyjną fizycznie; łymyn, czyli określenie używanie ironicznie w stosunku do kobiet zachowujących się nieracjonalnie i naura, które jest wariacją słowa nara i mocno spopularyzowali je streamerzy. Na liście jest też NPC — słowo określające zwykłą osobę, która się niczym nie wyróżnia. Pochodzi ono od angielskiego sformułowania non-player character, za którym kryje się postać z gier wideo, z którą można, choć często nie trzeba wchodzić w interakcję.

W finałowej dwudziestce znalazła się również odklejka — osoba oderwana od rzeczywistości, mówiąca od rzeczy lub nieobecna myślami. Jest onuca czyli ktoś, kto sympatyzuje z Rosją w wojnie w Ukrainie, także pokemon — barwnie ubierająca się osoba, której styl można określić jako niecodzienny i sigma, czyli silny lub pewny siebie mężczyzna.

To nie wszystko... Na liście jest jeszcze rel, czyli ktoś czujący to samo, co jego rozmówca,  jest slay, oznaczające, że coś/ktoś naprawdę wymiata i jest super, także sus  od angielskiego suspect, które wyraża coś/kogoś podejrzanego.

Nie znaleziono miejsca dla słów nieregulaminowych, nawet jeśli zdobyły one dużo głosów – jak np. gilberta, promowanego zwłaszcza na TikToku, który jednak jako imię własne było słowem bez określonego znaczenia oraz funkcji w języku. Za nieregulaminowe są uznawane również słowa jednoznacznie obraźliwe i nazwy własne: imiona, pseudonimy, nazwy miast i krajów.

Słowo roku wyłoniono z prawie 125 tysięcy zgłoszeń, wśród których znalazło się 8221 różnych słów i wyrażeń. Finałowa dwudziestka została wyłoniona po analizie jury. Spośród niej głosami internautów wyłoniono zwycięskie słowo essa.

W skład jury plebiscytu wchodzą profesorowie Marek Łaziński, Ewa Kołodziejek, Anna Wileczek oraz Bartek Chaciński z Polityki.

Data: 17.12.2022   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *