Dębe WielkieDębe Wielkie zasłużonych

Podczas czerwcowej sesji rady gminy przyjęto uchwały o poszerzeniu grona Zasłużonych dla gminy Dębe Wielkie o kolejne cztery osoby. Natomiast dyplomy i statuetki uroczyście wręczono w czasie sierpniowego posiedzenia rady. Otrzymali je Teresa Zagórska, ks. Sławomir Żarski, Bogdan Wójcik i Andrzej Gańko…

Czworo do elity

Tytuł Zasłużony dla gminy Dębe Wielkie przyznawany jest od 2016 roku. Jak zapisano w uchwale, stanowi on wyraz najwyższego uznania i wyróżnienia za wybitne zasługi, dzięki którym gmina może się rozwijać, osiągać kolejne sukcesy, prężnie działać i tworzyć swoją markę. Dotychczas tytuł zasłużonego otrzymali: Stanisława Tomasiewicz, Marek Piotrowski, Jan Majszyk, Henryk Smuga i Józef Tkaczyk.

Andrzej Gańko od 1981 roku jest strażakiem w OSP w Cygance. Obecnie pełni funkcję naczelnika tej jednostki. W latach 2010-2015 był wiceprezesem zarządu gminnego ZOSP RP. W latach 2006-2009 był radnym powiatu mińskiego.
Przyczynił się do wyremontowania budynku OSP oraz nadania jednostce nowego sztandaru. Był przewodniczącym społecznego komitetu budowy szkoły w Cygance i jednym z inicjatorów odnowienia miejsca pamięci narodowej związanego z bitwą w powstaniu listopadowym. Przyczynił się też do ustawienia głazu z pamiątkową tablicą w tym miejscu. Miejsca pamięci narodowej, do odnowienia i powstania których przyczynił się Andrzej Gańko, są ważnym elementem kształtowania postaw patriotycznych i obywatelskich młodych ludzi.

Bogdan Wójcik od 1978 roku jest strażakiem w OSP w Rudzie. Obecnie jest prezesem tej jednostki, a także zarządu oddziału gminnego ZOSP RP. Zasiada też w prezydium zarządu powiatowego i zarządu wojewódzkiego. W latach 1992-2002 pełnił funkcję przewodniczącego rady gminy Dębe Wielkie.
Był inicjatorem budowy strażnicy OSP w Rudzie. Jest założycielem i opiekunem młodzieżowych drużyn pożarniczych. Prowadzi szkolenia dla członków funkcyjnych zarządów i pocztów sztandarowych OSP na terenie województwa mazowieckiego. Sam jest chorążym sztandaru oddziału powiatowego oraz oddziału wojewódzkiego OSP.
W 1987 roku był założycielem i pierwszym prezesem klubu Płomień Dębe Wielkie. Zainicjował też budowę boiska sportowego i sali gimnastycznej w Rudzie. Pracował w społecznych komitetach budowy dróg gminnych, przyczynił się do powstania łączności radiowej CB wszystkich sołtysów z urzędem gminy.

Teresa Zagórska to pielęgniarka, która pracuje w dębskiej przychodni od 1975 roku. Przez wiele lat działała w komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, była też gminną radną IV i V kadencji. Jej społeczne zaangażowanie wiąże się z ochroną zdrowia – organizuje bezpłatną opiekę pielęgniarską podczas gminnych imprez, a także prowadzi w szkołach pogadanki z zakresu higieny i zdrowego odżywiania.

Sławomir Żarski jest proboszczem dębskiej parafii od 2015 roku. Od początku swojej posługi wspierał wszystkie inicjatywy kultywujące tradycję, historię i bohaterstwo w walce w obronie ojczyzny. Przyczynił się uświetnienia jubileuszu 600-lecia Dębego Wielkiego Wielkiego i postawienia pomnika Dębski Orzeł Pamięci. Inicjuje i wspiera spotkania kulturalne i społeczne, m.in. występy chórów, jasełka, korowód i bal wszystkich świętych. W czasie pandemii Covid-19 zainicjował odwiedzanie parafian na terenie ich posesji, błogosławiąc i podnosząc na duchu odizolowanych i zagubionych. Dzięki jego staraniom dębski kościół parafialny został poddany gruntownej renowacji.

Numer: 39/40 (1251/1252) 2021   Autor: Łukasz Kuć





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *