W Dobrem

Pola, lasy i wąwozy we wsi Makówiec Duży pod Dobrem były miejscem zwycięstwa wojsk polskich, w zrywie powstańczym nad moskalami w 1831 roku. W 180. rocznicę tamtych wydarzeń odbyły się tutaj okolicznościowe uroczystości

Jęki historii

W Dobrem / Jęki historii

W nocy 29 listopada w 1830 roku wybuchło w Królestwie Polskim Powstanie Listopadowe. Dla jego stłumienia car skierował na początku lutego 1831 roku wojska interwencyjne w sile około 115 tys. żołnierzy pod dowództwem feldmarszałka hrabiego Iwana Dybicza. Szóstemu Korpusowi zdążającemu w kierunku Warszawy (obecna droga wojewódzka 637), pod dowództwem gen. Grigorija Władimirowicza Rosena, zagrodziły wojska polskie dowodzone przez gen. Jana Zygmunta Skrzyneckiego. Doszło do krwawej bitwy w Makówcu.
Polacy w sile 6 batalionów wykorzystując mokradła rzeki Osownica, doły, wąwozy i las zwycięsko odparli ataki korpusu rosyjskiego. Poległo ponad 500 żołnierzy carskich, a dwa razy tyle było rannych. Straty polskie szacowane były na 400 żołnierzy. Obecnie miejsce bitwy znaczone jest ogrodzonym pomnikiem z cytatem z wiersza Marii Konopnickiej – „Jak Dwernicki pod Stoczkiem, tak Skrzynecki pod Dobrem, jak szeroki kraj polski, sercem wsławił się chrobrem.”
W bitwie tej został ranny i wzięty do niewoli, a następnie zesłany na Syberię organizator powstania por. Piotr Wysocki. Po tej bitwie Skrzynecki szybko wycofał swoje wojska poprzez Stanisławów i Pustelnik na pozycję Grochowa. Z wziętymi do niewoli Polakami rozprawili się moskale – wieszając sprawnych i dobijając rannych. Miejsce kaźni znaczy pomnik-cmentarzysko na terenie miejscowości Nowa Wieś, oddalonej od pola bitwy o około 4 kilometry.
Organizatorem tegorocznych obchodów była dyrektorka GOK-u w Dobrem Mariola Chojecka i Szkoła Podstawowa w Dropiu, nosząca imię por. Piotra Wysockiego. Wartę honorową przy pomniku pełniły harcerki z 9. DH w Dobrem. Słowo wstępne wygłosił dyrektor szkoły Stanisław Laszczaka, a proboszcz parafii w Dobrem ks. prałat Zdzisław Gniazdowski poprowadził modlitwę za poległych. W imieniu społeczeństwa, władz gminy, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Dobrzańskiej, szkoły i 9. DH uczniowie złożyli kwiaty pod pomnikiem i zapalili znicze.
Część artystyczną rozpoczął tercet wygrywając na fletach Rotę. Następnie przedstawiono krótki rys historyczny, a potem deklamowano wiersze o bitwie, o por. Wysockim i o szkole. Dzieci do występów przygotowała nauczycielka Marzena Szczurowska. Wszystkim za udział w uroczystościach, a uczniom i nauczycielom za występy podziękował wójt gminy – Krzysztof Radzio. Odśpiewaniem hymnu narodowego zakończono uroczystości przy pomniku.
Ze względu na deszczową i wietrzną pogodę nie odbyły się uroczystości w Nowej Wsi. Jednak z wójtem Radzio odwiedziliśmy miejsce straceń oraz szkołę podstawową w Dropiu. O tradycjach związanych z bitwą opowiedział nam dyrektor Laszczka, prezentując przy tym kącik patrona szkoły.

Numer: 2011 08   Autor: Franciszek Zwierzyński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *