Mińsk Mazowiecki kombatantów

W celu integracji kombatantów na szczeblu powiatowym były starosta miński Czesław Mroczek powołał w 2003 roku powiatową radę ds. kombatantów. W skład tej rady wchodzą przedstawiciele wszystkich organizacji kombatanckich działających na terenie powiatu mińskiego

Wspólnota pamięci

Mińsk Mazowiecki kombatantów / Wspólnota pamięci

Intencją starosty było przede wszystkim ujednolicenie obchodów świąt państwowych i lokalnych. Wiadomo, że liczba kombatantów topnieje jak śnieg na wiosnę, a pozostali z uwagi na choroby i wiek wymagają szczególnej pomocy i opieki. Wśród kombatantów objętych troską starosty są zarówno ci z Armii Krajowej, jak i zrzeszeni w Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz Związku Inwalidów Wojennych i Związku Sybiraków. Jakkolwiek kadencja przewodniczącego rady trwa rok to od początku na czele stoi Michał Wasilewski ze ZKRPiBWP – były żołnierz frontowy I Korpusu Pancernego. Z ramienia starosty Tarczyńskiego opiekę nad radą sprawuje płk Tomasz Górny – szef wydziału kryzysowego starostwa zaś Dorota Ozimek z wydziału promocji i kultury prowadzi sprawy organizacyjno-dokumentacyjne. Pomocą radzie służy także Leszek Celej – dyrektor MZM i Sławomir Kuligowski  z mińskiego UM.
Przynajmniej raz na kwartał odbywają się posiedzenia rady. Ostatnie miało miejsce 21 stycznia 2011 roku w GM-3, gdzie gościny użyczył dyrektor Mirosław Samociuk, i połączone było z obchodami 148. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. W spotkaniu tym udział wzięło łącznie 14 kombatantów oraz osoby zaproszone.
Składając sprawozdanie za rok ubiegły Wasilewski stwierdził, że kombatantom lat przybywa, a sił ubywa, stąd jest potrzeba włączania się młodszego pokolenia w prace rady. Z pomocą dyrektora Leszka Celeja wybrano osoby do kierowania radą i tak przewodniczącym został ponownie Michał Wasilewski, zaś zastępcami Henryk Witek, Czesław Ball i Józef Jedynak.
W imieniu władz miasta zaplanowane obchody patriotyczne w 2011 roku omówił Sławomir Kuligowski. W wykazie obchodów znalazły się takie uroczystości jak: akowska Wielka Wsypa z 1944 roku, Dzień Pamięci Ofiar Katynia, Powstanie Warszawskie, „Cud nad Wisłą”, wybuch i zakończenie II wojny światowej, rocznica Odzyskania Niepodległości, Powstanie Listopadowe, rocznica wprowadzenia stanu wojennego oraz inne ważne wydarzenia. Kalendarz uwzględnia również spotkania okolicznościowe kombatantów – wigilijne, wielkanocne. Natomiast dyrektorka gimnazjum w Niedziałce noszącego imię akowskiej Rodziny Sażyńskich zapowiedziała uroczystości w szkole na 10 lutego bieżącego roku.

Numer: 2011 06   Autor: Franciszek Zwierzyński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *